Naperőmű sziget rendszerek
Sziget üzemű erőművek, napelemes- és kombinált energiahasznosítók, energiatárolók, inverterek, védelmi- és optimalizáló kiegészítők!
A kisméretű telepítésektől az akár teljes üzem vagy háztartás áramigényét fedező nagyméretű erőművekig!
Import, egyedi gyártás, tervezés, generálkivitelezés egy helyen!
Törökbálinton és környékén ingyenes kiszállás! HÍVJON MOST!
- a legkorszerűbb mono- és polykristályos modulok importja
- 5-10-15 év gyártói garancia
- felezett cellás és hagyományok modulok
- normál-, átlátszó- és félig átlátszó valamint hajlékony modulok
- a jelenleg elérhető legolcsóbb egységektől a kiemelkedő minőségig.
Nálunk elérhető a legnagyobb EU lerakatok választéka.
Fotovoltanikus (PV) panelekből ma már többnyire a monokristályos napelem panelek érhetők el, ezeknek magasabb a hatásfoka, mint a korábbi polikristályos elődeiké, bár érzékenyebbek a beesési szögre. A régebbi, bár nem megvetendő polykristályos napelemek csúcs hatásfoka kisebb, de még a legkedvezőtlenebb fényviszonyok mellett is termelnek valamennyi áramot.
Mindkettő típusól létezik a hagyományos egész cellás és az újabb, felezett cellás kivitel. A felezett cella korszerűbb megoldás, készer annyi fele méretű, bypass diódákkal átkötött elrendezést takar. A felezett cellás kivitel kevésbé érzékeny a modul a szennyeződésére, a részleges árnyékokra és egyéb zavaró tényezőkre.
Teli vagy átlátszó? Pergolák áttört lefedéséhez és gépkocsi beállók zárt- vagy áttört tetőjéhez teli panelek megfelelőek. Ezekből a panelekből elsősorban a ma kapható legjobb ár érték arányú, felezett cellás paneleket javasoljuk telepítésre. A terasz vagy előtető lefedésként épített napelemes kiviteleknél az „átlátszó” paneleket javasoljuk. Tudni kell, hogy ezek ára nem jelentősen, de magasabb a normál panelekénél, teljesítményük pedig elmarad azokétól, de változatos kialakítást tesznek lehetővé és kisebb hőterhelést okoznak, nem melegítik az alattuk levő területet túzottan.
Ívelt acélszerkezetre történő szereléskor hajlékony paneleket javaslunk felszerelni. Ezek fekete átlátszatlan lemezek, enyhe ívben hajlíthatók és rögzíthetők, meglepően strapabírók.
- szélgép kiegészítés
- talajhőszivattyú
- generátor
- hálózati áram
Van egy kútja a telekén? Netán egy kis kerti tó? Szeles helyen van a háza? Szünetmentes áramforrás kell a pellet kazánhoz? Hőtárolós kályhát akar? Autót szeretne tölteni otthon? Van megoldás! HÍVJON MOST!
Az Ön háztartásának, üzemének, irodájának áramfelhasználása nem feltétlenül igazítható a zöldenergia termelési lehetőségekhez. A megtermelt energiát házi erőműveknél ésszerű hőenergiaként vagy akkumulátorokkal tárolni.
A sziget üzemű és hibrid napelemes, szélgépes, generátoros rendszerek energiatárolójának méretezése kapcsán elmondható, hogy minél kiegyensúlyozottabb egy zöldenergia rendszer betáp oldalon, tehát minél több típusú betáplálása van (szélenergia, napenergia, talajhő, aggregátor stb.) annál kisebb kapacitású tárolóra van szükség.
A hőenergia alapú tárolás két alapesete a forróvíztározók (fűtési és használati melegvíz céljára) és a korszerű, programozható eletromos kályhák.
Áram tároláshoz mi első sorban a lítium ion és lítium-vasfoszfát alapú tárolókat javasoljuk beépíteni, de nem elvetendő a savas és felitatott savas (AGM) akkumulátoros megoldás sem. A lítium-lítium ion akkumulátorok fejlettek és megbízhatóak, áruk viszont (ld. elektromos autók) magas. A lítium-vasfoszfát akkumulátorok nagyjából a lítium/ion akkumulátorok élettartamát és jellemzőit kínálják kb. fele áron (autókba építeni azért nem lehet, mert nagyon nehezek). A lítium alapú akkumulátorok élettartama 6-10 ezer ciklus, ~15-20 év. A hagyományos munka akkumulátorok (ólmos, felitatott savas, gél stb.) a lítium-vasfoszfát akkukhoz képest kb. harmad áron kínálnak áramtárolási megoldást. Némileg kényelmetlenebb megoldás és figyelembe kell venni az egyes típusok tárolási, beépítési, karbantartási sajátosságait (gondozás mentesség fogalma, gőzök képződése, cellatisztítás szükségessége stb.). Élettartamuk 1-2 ezer ciklus, tehát nagyjából 5-6 év után mindenképpen le kell cserélni őket. Mindemellett lehet, hogy mai telepítésre ez éri meg jobban, tekintve az áramtárolás fejlesztésének dinamikáját a világban... ki tudja mi lesz 5-6 év múlva a piacon.
Törökbálinton és környékén ingyenes kiszállás! HÍVJON MOST!
All-in-one mindenttudó inverterek, off-grid hálózattól független inverterek, vagy csak töltésvezérlő regulátorok és színusz inverterek? Bővíthetőség? Megkeressük Önnek a megfelelő megoldást, engedje, hogy segítünk! Megtervezzük és kivitelezzük energiarendszerét az összes szükséges szakiparral, generálkivitelezésben.
Mi első sorban sziget üzemek tervezésével és kivitelezésével foglalkozunk. A sziget üzem nem kapcsolódik a hálózatra, "off-grid", azaz hálózatfüggetlen energetikai rendszer. Ettől függetlenül lehet, hogy Önnek nem off-grid invetrerre van szüksége, hanem pl. egy akkumulátoros rendszernél színuszos inverterre vagy éppen egy all-in-one inverterre, ha komolyabb rendszert szeretne és telefonos applikációval szeretné eldönteni bárhol is legyen, hogy mit tegyen az inverter, töltse a napelem az akkut, lássa el a háztartást, töltse az autót stb. Ezek nagyon fejlett rendszerek, preferenciákat tud beállítani, időszakokat meghatározni, online lekérdezhet és szabályozhat bármit kedve szerint. Nyilván az inverterek ára és beszerezhetősége változik, a megfelelő eszköz kiválasztásában segítünk, Önnek az igényeivel kell csak tisztában lenni.
Egy megfelelő inverter bementi oldalán jó esetben
-
lehetővé teszi több zöldenergia áramforrás (szélgép, napelem) együttes használatát,
-
képesek az ideális tehelést beállítani a változó teljesítményű zöldenergia hasznosítóknak MPPT (maximális teljesítménypont keresés) portjaikon keresztül,
-
és lehetővé teszik ideiglenes vagy kiegészítő áramforrások pl. generátor vagy az esetlegesen meglévő hálózati áram egyidejű, szabályos, előre programozható felhasználását is.
Kimeneti oldalán a megfelelő inverter képes
-
1 vagy 3 fázisú színuszos váltóáram előállítására háztartási vagy akár üzemi célokra,
-
gépkocsi töltésére alkalmas (AC vagy DC) áramot biztosítani a megfelelő dedikált áramkörön,
-
és képes meghajtani közvetlenül egyenáramú rendszereket (lakókocsi, DC eszközök és világítás, szivattyú stb.)
Emellett méri, naplózza és akár az okostelefonra is elküldi az energiatermelés adatait, a tárolókban tárolt energiát, a fogyasztási adatokat. Okosak, szépek, megbízhatóak, hangtalanul végzik dolgukat évtizedeken át.
Igényekhez igazodva mi az "all-in-one" illetve az "off-grid" nevek alatt futó invertereket forgalmazzuk első sorban, e mellett színusz és tiszta színusz invertereket is beépítünk (a hibrid inverterek beépítése hálózati engedély köteles).
Az all-in-one inverterek képesek kezelni a legtöbb bemeneti áramforrást beleértve a hálózati áramot is, így folyamatos üzemet biztosítanak minden esetben. Prioritásokat lehet beállítani rajtuk mind az energiaforrások igénybevétele, mind a tároló töltése tekintetében.
Az off-grid inverterek (bár az elnevezések némileg kavarognak a különböző gyártók esetén) általában nem képesek a hálózati áram fogadására és csak egy MPPT porttal rendelkeznek, de ugyanúgy kezelik a tárolókat és kommunikálnak, intelligensek.
A legegyszerűbb rendszerek a töltésvezérlő > akku > színusz inverter összeállítások.
Törökbálinton és környékén ingyenes kiszállás! HÍVJON MOST!
A védelmi rendszerek legalább olyan fontosak a sziget üzemnél, mint a hálózati rendszereknél
-
A napelem telepítést megfelelő villámvédelemmel rendelkező vagy villámtól védett helyen kell telepíteni, emellett a modulokat földeléssel is el kell látni.
-
Stringnek nevezzük a sorbakötött napelemeket (modulok, panelek), minél több modul van sorbakötve, annál nagyobb a string feszültsége.
-
A napelem modulok áramot termelnek, van amelyik többet, van amelyik (pl. félárnyékban) kevesebbet. A sorbakötés miatt a kevesebbet termelő modulok akadályozzák a többi modul áramának megjelenését a string végpontján, ezért egy átengedő diódát (bypass) iktatunk be, ami a gyengélkedő modult megkerülve utat biztosít a többi modul termelésének.
-
A teljesítményoptimalizálók vezérelt bypass diódák, többnyire IoT kommunikációra képesek, rajtuk keresztül applikáción lehet nyomonkövetni az egyes modulok termelését. A korszerű felezett cellás modulok többnyire 3 beépített bypass diódát tartalmaznak, ezek még a modulon belül is biztosítják a gyengébb teljesítményű részek feletti átvezetést.
-
Ahol több string van, ott a stringeket (párhuzamosan) össze kell kötni, egyben kezelni kell az üzemzavar és/vagy villámlás okozta túlfeszültség kérdését is. Erre szolgál az arresztor, ami összeköti a stringeket és levezeti az esetlegesen fellépő túlfeszültséget. Az arresztorhoz földelő szondát verünk le kerti telepítésnél, az elvezető vezetéket ide kötjük be. Az arresztor dobozában helyezzük el a modulok földelő vezetékeinek összekötő egységét is.
-
String védelemre azért van szükség mert egy modul megsérülése esetén a rajta átfolyó áram tüzet okozhat, de normál működésnél is akkor, ha bármelyik string kiesése (pl. árnyék) esetén a kritikus rövidzárlati áram nagyobb, mint bármelyik (tetszőleges kiesett) modul ellenkező irányú (letörési) árama. Ezeket olvadó biztosítékok beépítésével tesszük meg, ami szintén helyet kaphat az arresztor/földelés dobozában.
-
Dedikált áramkör az, amin csak egy/egyfajta fogyasztó lehet az arra jellemző védő relével vagy késes/olvadó biztosítékkal és vezetékméretezéssel. Ezek általában autótöltő vagy aero/talaj hőszivattyú áramkörök, kiépítésük a végponti berendezés ismeretében, annak előírásai szerint történik.
-
Az inverterből származó váltóáramú (AC) 1 v. 3 fázisú hálózat létesítésére ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a hálózati betáplálásnál, ehhez különállóan elhelyezett elosztódobozt, benne egy vagy több áramköri osztót, teljesítménymérőt helyezünk el.
Törökbálinton és környékén ingyenes kiszállás! HÍVJON MOST!